Dünya birincisi olan sporcu memleketi Erbaa’da çiçekle karşılandı.

Dünya birincisi olan sporcu memleketi Erbaa’da çiçekle karşılandı.

Arjantin’in Buenos Aires kentinde düzenlenen plaj güreşlerinde Dünya birincisi olan Milli Sporcu Yunus Coşkun’u Tokat’ın Erbaa ilçesinde Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Rayif Ünal ile çok sayıda vatandaş karşıladı. Dünya Güreş Birliği’nin (UWW) ve Türkiye Güreş Federasyonu’nun faaliyet programında yer alan 07-08 Mayıs 2023 tarihlerinde Arjantin’in Buenos Aires kentinde yapılan Plaj Güreşi Dünya Serisi müsabakaları 32 ülkeden sporcuların mücadele ettiği organizasyonda Türkiye dört sporcu ile temsil edilirken, 70 kilogramda Yunus Coşkun finalde Gürcü rakibi mağlup ederek altın madalya kazandı

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen Dünya Plaj Güreşi serisine katılan Yunus Coşkun, finalde Gürcü rakibi mağlup ederek altın madalya kazandı. Milli güreşçi için memleketi Tokat’ın Erbaa ilçesinde karşılama töreni düzenlendi. İlçe girişinde karşılanan Coşkun için konvoyla şehir turu düzenlendi. Coşkun’a Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl çiçek ve plaket takdim etti. 5 Ağustos’ta Endonezya’da düzenlenecek Dünya Plaj Oyunları’na katılma hakkı elde eden milli sporcunun hedefi Türk Bayrağını dalgalandırmak olduğunu söyledi.

Milli sporcu Yunus Coşkun, “Hocam çok sevdiğim bir insandı. Hocamı gerek kişiliği, gerek davranış biçimi ile fikir olarak aldım. Spora hocamı severek başladım, ondan sonra gerisi geldi. Sonra Türkiye dereceleri yapmaya başladık. Türkiye dereceleri yapmaya başladıktan sonra da Tokat Güreş Eğitim Merkezi’ni kazandım. Tokat’tan sonra Bursa Büyükşehir’e transfer oldum. Uzun bir süreçti benim için. Plaj güreşinde 2021 yılında güreşmeye başladım. İlk katıldığım müsabakada Türkiye 3’üncüsü oldum. İlk etapta ben gidemedim. Plaj güreşinde birinci olan arkadaş Covid olmuştu. İkinci adam da sakattı. 3’üncü olan ben olduğum için Allah bana nasip etti. 2021 yılından beri plaj güreşinde başarılar elde etmeye başladık. 2023 yılına geldik ve yaz olimpiyatları için kota aldım. Önümüzde 5 tane daha müsabaka var. Hepsinde şampiyon olmak istiyorum. Erbaa’mızı ve ülkemizi en güzel şekilde temsil etmek istiyorum” dedi.

Erbaalıların aldıkları başarıların kendilerini gururlandırdığını, ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini ifade eden Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl ise, “Erbaalı gibi davrandı. Şampiyon oldu. Erbaalı gençlerimizin başarısından dolayı hem sportifi hem dersleriyle alakalı Erbaa’daki gençlerin, Erbaa’daki insanların bu konularda yatkınlığı çok fazla. Bizler de Yunus kardeşimizin aldığı dereceden dolayı çok mutluyuz. Bizi alıştırdılar bu şampiyonluklara, derecelere. Onların daha üst seviyelerde derecelerini bekliyoruz. Artık alıştırdıkları için talep ediyoruz. Kendilerini tebrik ediyoruz. Elimizden geldiğince, belediyemiz olarak, şehrin bütünüyle gençlerimize, çocuklarımıza, geleceğimize destek çıkmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir